Marha

Hátszín vörösbormártásba

töltött rostélyos

Szerb rostélyos

Töltött borjúszegy

Angol bélszín

Borsos marhasült

Hagymás rostélyos

Borjúpörkölt

Zöldségrakottas marhahússal

Töltött marhatekercs

 

Hátszín vörösbormártásba

Hozzávalók:

 

1 kg borjú levescsont

3 evőkanál olaj,

1 csomó leveszöldség

1 nagy fej hagyma,

6 dkg champignon gomba,

1 evőkanál sűrített paradicsom

2,5 dl vörösbor,

1 liter víz,

só, bor és babérlevél

2 marha velős csont,

egy kevés étkezési keményítő

4 szelet, egyenként,

18 dkgos marhahátszín

15 dkg friss torma,

4 tojás,

3 evőkanál olaj

 

Előkészítés: A sütőt előmelegítjük 220 fokra. A vörösbormártáshoz megmossuk, és kis darabokra vágjuk a borjúcsontot, majd egy nagy serpenyőben 3 evőkanál olajon átpirítjuk. Majd a forró sütőben tovább sütjük, míg szép arany­barna lesz. A hagymát megtisztítjuk, és durvára vágjuk. A leveszöldséget meg­tisztítjuk, megmossuk, és nagy kockák­ra vágjuk; a hagymát és a zöldséget a csonthoz adjuk; a gombát megtisztítjuk, és apróra vágjuk; a serpenyőt kivesszük a sütőből. Belekeverjük a gombát és a sűrített paradicsomot, és rövid ideig pirítjuk vele. Ezután a serpenyő tartalmát áttesszük egy fazékba, felöntjük vörösborral és 1 liter vízzel, majd kb. 2 órán át kis lángon főzzük; szükség esetén még öntünk utána vizet. Beletesszük a velős csontot, só­val, borssal, babérlevéllel ízesítjük, majd további 2 óra hosszat főzzük. Ekkor szitán átszűrjük, az alapmártás zsírját leszedjük; majd kb. az 1/3 ára befor­raljuk, szükség esetén étkezési keményítővel sűrítjük.

Elkészítés: A hátszínszeleteket lehártyázzuk és a szélükön levő zsírt is eltávolítjuk; sóval és borssal ízesítjük. A tormát meghámozzuk és lereszeljük; egy serpenyőben 2 evőkanál olajt for­rósítunk és a hússzeletek mindkét olda­lát 2-2 percig, átsütjük benne, majd kivesszük, és melegen tartjuk; a fölösleges zsírt leöntjük róla. A visszamaradt zsiradékot felöntjük a vörösboros mártással, felforrósítjuk, majd leszűrjük. Egy másik serpenyőben 1 evőkanál olajat forrósítunk, és 4 tükörtojást sütünk benne. A tojásokat kiszedjük a serpenyőből és egy alkalmas méretű pogácsaszaggatóval a tojások sárgáját, kivágjuk. A vörösbormártást előmele­gített tányérokra öntjük, minden tálra teszünk egy szelet hátszínt majd minden egyes hússzeletre ültetünk egy-egy tojássárgáját és körberakjuk reszelt tormával. Köretként leginkább almával sült rakott burgonya illik hozzá.

 

töltött rostélyos

Hozzávalók:

 

4 adag ribizli.

 

Elkészítése: Az apróra vágott szalonnát kisütöm, megpirítom rajta az egyik fej hagymát és a fokhagymát ráteszem csíkokra vágott zöldpaprikát, és a saját levében üvegesre, párolom. Ezután a megtisztított, lehártyázott, apróra vágott velőt hozzátéve néhány percig pirítom, majd a felvert tojást hozzátéve kocsonyásodásig keverem. Majd megsózom. Az egyforma szeletekre vágott húst kiverem, rákenem a tölteléket, majd összegöngyölöm, és zsineggel megkötöm. Forró zsírban megpirítom, két pohár vizet öntünk alá, és megpároljuk. A forró zsíron üvegesre pirítom a maradék vöröshagymát, majd a felszeletelt gombát megsózva fedő alatt puhára párolom. Borssal és pirospaprikával megszórom, és a hús párolólevével felöntöm. Jól össze forralom, majd ráöntöm a húsra. Még egyszer fel forralom, végül meghintem apróra vágott petrezselyemzölddel. Ribizlivel tálalom.

 

Szerb rostélyos

Hozzávalók:

 

Elkészítése: A felszeletelt rostélyosokat kiverem, bevagdosom, megsózom, kevés forró zsírban mindkét oldalukon elősütöm, majd félre teszem. A sütőzsírban üvegesre pirítom a finomra vágott vöröshagymát. Rászórom a fűszerpaprikát és a zúzott fokhagymával együtt apróra vágott köménymagot. Kevés vízzel vagy csontlével felengedem, felforralom, és ebben párolom az elősütött rostélyosokat. Közben a megtisztított kelkáposztát cikkekre vágom sós vízben félig puhára főzöm és leszűröm. A zöldpaprikát és a paradicsomot felszeletelem. Ha a hús majdnem puha, hozzáadom a kelkáposztát, a zöldpaprikát és a paradicsomot. Annyi vizet (vagy csontlevet) öntök rá, hogy az egészet ellepje. Készre főzöm. Az elkészült rostélyosokat utánízesítem. Tálaláskor a hússzeletekre halmozom a kelkáposztát. Sós burgonyával kínálom.

 

Töltött borjúszegy

Hozzávalók:

 

 

Elkészítése: Egy sárgarépát apró kockára vágunk majd felszeleteljük a hagymát, petrezselymet és a sütőtepsibe felolvasztott szalonnával pároljuk 3 evőkanál vízben, amit sóval ízesítünk és addig pároljuk míg a sárgarépa puha nem lesz. Utána a fedőt levesszük és kipárologtatjuk a vizet. Kihűlés után vagdalt hússal és tojással összekeverjük. Utána beletesszük a kukoricát és a pisztáciát. Az így nyert keverékkel megtöltjük a szegyhúsba előrevágott un. zsebet amit töltés után cérnával varrunk be. A másik sárgarépát és póréhagymát felszeleteljük, majd az előmelegített sütőtepsibe étolajba a töltött szegy mindkét oldalát alaposan megsütjük. Az előpirított hagymát a zöldséggel röviden pároljuk majd citromlevet, fehérbort és erőlevesfőzetet adagolunk hozzá. 220 fokon fedetlenül 30 percig sütjük majd ezután a hőmérsékletet 150 fokra alítjuk és így két órát sütjük. Ezen idő alatt kb. négyszer megforgatjuk és a levével locsolgatjuk. A megsült töltött szegyet vágódeszkán kb. 5 percig állni hagyjuk majd a felszeletelt sültet a leszűrt lével lelocsoljuk és tálaljuk.

 

Angol bélszín

Jó állott bélszínt teljesen megtisztítunk hártyáitól, tálba tesszük, megkenjük mustárral, törött borssal és olajat öntünk rá. Így hagyjuk pár órán át állni, majd közvetlenül sütés előtt megsózzuk. Tepsibe zsírt vagy olajat forrósítunk és beletesszük a bélszínt. Nagy tűzön minden oldalát 55 percig sütjük, Végül forró sütőben még 20 percig sütjük tovább. Közben kétszer háromszor meglocsoljuk és megforgatjuk. Ha nagyon vastag a bélszín, 30 percig is süthetjük, de tovább nem szabad, mert teljesen átsül és nem lesz belül véres. Burgonyapürével, angolosan készített zöldségfélékkel tálaljuk. Mustárt adunk hozzá.

 

Borsos marhasült

Személyenként

3 dkg hagymát apróra vágunk és forró zsírban megfonnyasztjuk. Marhafertőt vagy felsál szélét egy darabban a hagymás zsíron addig sütjük, amíg nyers színét elveszti. Megsózzuk, törött borssal meghintjük, a zsírba teszünk egy kanálka mustárt és meleg vízzel felöntve puhára pároljuk. Ha már a hús megpuhult, kivesszük a lábasból és felszeleteljük. Levéhez 2 dl tejfölt vegyítünk. Visszarakjuk a felszeletelt húst és sütőben még 1015 percig pároljuk. Rizst vagy pirított burgonyát adunk hozzá.

Borsos tokány

Legjobb, ha bélszín széléből, az úgynevezett pacsniból készítjük. Személyenként fél vöröshagymát apróra vágunk, zsírban megpároljuk és hozzátesszük a metéltre vágott húst. Ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, meghintjük kevés apróra vágott petrezselyemzöldjével, majd puhára pároljuk. Időnként kevés melegvizet töltsünk utána, nehogy leégjen. Ha a hús megpuhult, 12 kanál bort adunk hozzá. Tálalás előtt pici lisztet szórunk rá, és kevés vízzel felforraljuk. Tört burgonyát vagy tarhonyát és savanyúságot adunk mellé.

 

Hagymás rostélyos

A rostélyos szeleteket hártyáitól megtisztítjuk, az izmokat és a széleit átvagdossuk és húsverővel vékonyra kiverjük. Törött borssal meghintjük, leöntjük olajjal és félóráig, állni hagyjuk. Serpenyőben forró zsíron vékony karikákra vágott hagymát megpirítunk szép pirosra (szeméjenként 3 dkgot), majd szűrőlapáttal kiszedjük és meleg helyre tesszük. Ugyanebben a zsírban erős tűznél hirtelen kisütjük a rostélyos szeleteket  mindkét oldalát rozsdavörösre. Sütés után megsózzuk. Tálra téve megszórjuk a sült hagymával, pirított burgonyát, mustárt és savanyúságot adunk mellé.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   

Legjobb hozzá a vesepecsenye széle (pacsni) vagy lábszár. Személyenként fél db hagymát apróra vágunk és forró zsírban megfonnyasztjuk. A húst kockákra vágjuk, megsózzuk és a hagymához tesszük. Addig sütjük a hagymás zsírban, amíg nyers vörös színét el nem vesztette. Ekkor egy mokkáskanálnyi pirospaprikát és egy kevés meleg vizet teszünk rá, majd fedő alatt puhára pároljuk. Amíg puhul, a vizet többször pótoljuk. Közben, ha van friss paradicsom és zöldpaprika, abból is teszünk hozzá egy keveset kimagozva és karikára vágva. Télen egy kevés paradicsompürét tehetünk bele. Tört burgonyával vagy tarhonyával tálaljuk.

Borjúpörkölt

Hozzávalók

 

 

A hagymácskákat meghámoz­zuk, félbevágjuk. A paradicsomok szártövét tölcsérszerűen kivágyjuk, rövid időre forró vízbe tesszük, a héját lehúzzuk, és kockára vágjuk. A hüvelyes paprikákat félbevágjuk. kicsumázzuk, rövid időre forró víz­be téve a héját Lehúzzuk, és vékony szeletkékre vágjuk. A fokhagymái megtisztítjuk, összezúzzuk. A disznózsírt egy nagyobb edényben fölolvasztjuk. A hagy mát gyengén megfonnyasztjuk, a két paprikafűszerrel megszórjuk. P fokhagymát és a 2x2 cmes kockákra vágott húst hozzáadva, kevergetve rövid ideig pirítjuk, után, befödve 15 percig pároljuk. Ezután a paradicsomot és a paprikaszelete ket is hozzáadjuk, majd befödve további 35 percig pároljuk. Amikor a hús kész, a leve megfelelően le főtt. Petrezselymes burgonyává vagy galuskával tálaljuk.

 

Zöldségrakottas marhahússal

Hozzávalók:

 

reszelt sajt meghinteni olvasztott vaj a tetejére locsolni vaj és zsemlemorzsa a tűzálló tálhoz vágott petrezselyem megszórni

 

Előkészítés: A karfiolt és a brokkolit megtisztítjuk, megmossuk, és rózsáikra szedjük; a hagymát megtisztítjuk és finomra vágjuk; a fokhagymát megtisztítjuk és fokhagymaprésen átnyomjuk; a húst megtisztítjuk, megmossuk, papírtörölközővel leitatjuk, majd egyszer átdaráljuk; sóval, borssal, fokhagymával és köménymaggal fűszerezzük. Egy tűzálló tálat kikenünk vajjal, majd meg­szórjuk zsemlemorzsával; a tejfölt, a tejszínt és a tojást felverjük, megsózzuk, majd szitán átszűrjük és félretesszük.

Elkészítés: A sütőt 200 fokra előmelegítjük; egy nagy serpenyőben olajat forró­sítunk és kicsit megpároljuk benne a hagymát; beletesszük a darált húst, majd együtt pirítjuk; hozzáadjuk a sűrített paradicsomot és a cayenne borsot, s lehúzzuk a tűzről. A brokkolit és a karfiolt forrásban lévő vízben rövid ideig blansírozzuk, utána szitán hagyjuk lecsöpögni. A darált húst összekeverjük a zöldségekkel és az előkészített tálba simítjuk; leöntjük a tejfölös keve­rékkel, meghintjük a reszelt sajttal; a tetejére locsoljuk az olvasztott vajat és előmelegített sütőben kb. 1 órán át sütjük. Tálalás előtt meghintjük vágott petrezselyemmel.

Italajánlat: Egy jó illatú sauvignon blancban, pl. a Mátra Hill sorozatból jó társra lelhetünk az étel mellé.

 

Töltött marhatekercs

Hozzávalók:

 

 

A mangoldleveleket megmos­suk, középső, vastag erét kivág­juk, majd ½ percig lobogó, sós vízbe mártjuk. Szűrőkanállal ki­szedjük, hideg vízzel leöblítve, egy konyharuhára kiterítve meg­szárítjuk. A húst formázzuk: a két végét egyenesre vádjuk, majd az alsó harmadánál balról bevágjuk, utána a felső harmadánál jobbról vágjuk be. Kihajtjuk, kiigazítjuk, ahol vastagabb, beborítjuk fóliával, és óvatosan kiveregetjük. A húst sózzuk, borsozzuk, és a kakukkfűvel is ízesítjük. A sütőt 180 Celsiusfokra kapcsoljuk, elő­melegítjük. A kiveregetett húst először 3 mangoldlevéIlel, majd a sonkával beborítjuk, végül a meg­maradt mangoldlevelet ráterítjük, A húst szorosan összecsavarjuk, cukorspárgával összekötözzük, és még egyszer ízesítjük. (A töltésnél használhatunk esetleg más, friss leveleket is, természetesen a vas­tag ereket kivágva.) A húst egy serpenyőben körbe­forgatva hirtelen megpirítjuk, majd az előmelegített sütőbe tesszük. 20 perc múlva a leves egyharmadával meglocsoljuk, majd még egy óra hosszat sütjük, közben a levessel időnként locsol­gatva. Ha kész, kivesszük az edényből. A sült levét (ha keveselljük] leves­sel felengedhetjük, majd beforral­juk, átszűrjük, A húst alufóliába tekerjük tálalásig. majd felszeleteljük, a húslét külön tálaljuk. Köretnek tetszés szerint párolt rizst vagy vajas szélesmetéltet ajánlunk, minthogy a töltelék tartalmaz főzelékfélét, így csak vajban párolt karottát, brokkolit, vajbabot tudunk hozzá