Babos ételek

 

Babgulyás füstölt csülökkel 1

Babgulyás füstölt oldalassal 1

Babos káposzta. 2

Csülkös bableves. 2

Csornai babos hús. 3

Csülkös-káposztás bableves. 3

Jókai bableves. 4

Káposztás paszuly. 4

Sólet füstölt csülökkel 5

Savanyú káposztás bableves. 5

Sólet füstölt tarjával cserépedényben. 5

Tárkonyos, csülkös bableves. 6

Tárkonyos bableves füstölt csülökkel. 6

 

Babgulyás füstölt csülökkel

Hozzávalók:

 

1 db füstölt csülök (kb. 80-100 dkg),

50 dkg tarka bab,

3 szál sárgarépa,

2 szál petrezselyemgyökér,

1 zeller,

1 csomó zöldség zöldje,

25 dkg burgonya.

1 fej közepes hagyma

 

A rántáshoz:, 2 gerezd fokhagyma, 1 kávéskanál pirospaprika, 3 evőkanál liszt. Só, bors, majoránna, kakukkfű, szurokfű, bazsalikom, borsikafű.

 

A csipetkéhez:

1 tojás, csipet só, olaj, és annyi liszt, amennyit a tojás felvesz, ha kemény tésztát gyúrunk.

 

A babot és a füstölt csülköt előző este beáztatjuk. Utána az áztatóvízzel mindkettőt odatesszük főni.

Amikor félig megfőtt a bab, beletesszük a karikákra vágott zöldségeket és a kockára vágott burgonyát, a füstölt csülköt kivesszük és apró kockákra vágjuk, majd visszatesszük a levesbe és tovább főzzük. Amikor majdnem megpuhult a bab meg a zöldségfélék és a csülök, ekkor kezdem fűszerezni. Először megsózom, teszek bele egy csipet kakukkfüvet, egy csipet szurokfüvet, bazsalikomot, majoránnát, borsika füvet, borsot és zöldséglevelet. Ezután csinálok egy magyaros rántást (hagyma, fokhagyma, pirospaprika) és berántom. Csipetke tésztával gazdagíthatjuk és készre főzzük

Babgulyás füstölt oldalassal

Hozzávalók

40 dkg bab,

3 dkg só,

20 dkg gyökér,

30 dkg sárgarépa,

10 dkg zeller,

2 db nagy hagyma,

3 gerezd fokhagyma,

csipetke,

1 dl tejföl,

50 dkg füstölt oldalas.

Elkészítés: A babot előző este beáztatjuk. Enyhén sós vízben feltesszük főni, az összevágott oldalassal bezöldségeljük. és csipetkével készre főzzük. Tejföllel, sóval, ízesítjük.

 

Babos káposzta.

           

50 dkg szárazbab (tarka),

30 dkg paradicsompüré,

2 dkg kristálycukor,

1,50 kg savanyú káposzta,

2 dkg liszt,

8 dkg zsír,

3 dkg só,

1 fej vöröshagyma,

egész bors,

1 babérlevél,

2 db füstölt sertésláb.

 

  A szárazbabot előző este beáztatjuk, a savanyú káposztát ízlés szerint átmossuk, esetleg apróbbra vágjuk, a vöröshagymát finomra vágjuk. A füstölt lábat bő vízben megfőzzük, kiszedjük, a leszűrt levében a káposztát feltesszük főni. A babot külön megfőzzük. A zsíron megpirított hagymával, sóval, borssal, babérlevéllel fűszerezzük a fővő káposztát. Ha megfőtt, a babbal összekeverjük. Liszttel, zsírral készített zsemleszínű rántásba paradicsompürét keverünk, és hideg vízzel felengedve a babos káposztába öntjük, cukorral elkeverjük és felforraljuk. Finomabbá tehetjük a babos káposztát, ha a lábról leszedett bőrdarabkákat is belerakjuk.

 

Csülkös bableves

 

Hozzávalók:

25 dkg tarkabab,

80 dkg füstölt sertéscsülök,

2 gerezd fokhagyma,

8-10 szem egész bors,

15 dkg fehérrépa,

15 dkg sárgarépa,

2 babérlevél,

liszt,

1 tojás,

1 közepes fej hagyma,

1 evőkanál olaj,

1 kávéskanál pirospaprika,

2 dl tejföl,

ecet vagy citromlé,

fél hegyes zöldpaprika

 

Előző este átválogatjuk a babot, megmossuk a csülköt, és külön-külön tálban, mindkettőt beáztatjuk hideg vízbe. Másnap leszűrjük, leöblítjük a csülköt és a babot. A fokhagymát meghámozzuk, a borssal együtt teatojásba zárjuk. A répaféléket megtisztítjuk, megmossuk, karikákra vagy kisebb kockákra vágjuk. Annyi hideg vízben, hogy ellepje, feltesszük főni a csülköt, és fedő alatt, mérsékelt tűzön félpuhára főzzük. Hozzáadjuk a babot, a babérlevelet és a teatojást, majd ha a bab is félig megpuhult, beletesszük a répaféléket, és az egészet puhára főzzük. Közben elkészítjük a csipetkét: 10 dkg lisztet elkeverünk egy csipet sóval, hozzáadjuk a tojást, és víz nélkül kemény tésztát gyúrunk, majd kis cipót formálunk belőle. Babszemnyi nagyságú darabkákra csipkedjük, lisztezett deszkán meggömbölygetjük őket, és szikkadni hagyjuk. A rántáshoz a hagymát meghámozzuk, és finomra vágjuk. Megpirítjuk az olajon a maradék 3 dkg lisztet, hozzáadjuk a hagymát, 2 percig együtt pirítjuk. Lehúzzuk a tűzről, megszórjuk a pirospaprikával, majd felöntjük 3 dl hideg vízzel, és simára keverjük. A megfőtt csülköt kivesszük a levesből, kicsontozzuk, felaprózzuk, és visszatesszük a levesbe. Hozzászűrjük a rántást, belekeverjük a tejfölt, majd fedő nélkül, mérsékelt tűzön felforraljuk. Beleszórjuk a csipetkét, és 10-12 percig, fedő nélkül, szelíden forralva puhára főzzük. Végül ecettel vagy citromlével ízlés szerint savanyítjuk, sózzuk. A teatojást és a babérlevelet eltávolítjuk. A levest mély tálba szedjük, tetejét zöldpaprika-karikákkal díszítjük. Külön csészében további tejfölt kínálhatunk hozzá.

 

Csornai babos hús.

8 szelet 6 dkg-os sertéscomb,

10 dkg császárhús,

25 dkg zöldpaprika,

20 dkg fejtett bab,

só,

őrölt bors,

kakukkfű,

fűszerpaprika,

majoránna,

2 ek paradicsompüré,

1 gerezd fokhagyma,

1,5 dl étolaj,

1 dl fehérbor,

1 fej vöröshagyma,

1 köteg petrezselyem zöldje, kevés liszt.

 

  A hússzeleteket kissé kiverjük, sóval, borssal fűszerezzük. A császárhúst apró kockákra, a hagymát, a petrezselyemzöldet finomra vágjuk, a fokhagymát zúzzuk, a zöldpaprikát csumázzuk, szeleteljük.

  A hússzeleteket olajban hirtelen pirosra sütjük, kiemeljük és félretesszük. A maradék olajon a vöröshagymát megfonnyasztjuk, beletesszük a fokhagymát, paradicsompürét, kevés lisztet, bort, felforraljuk, sóval, borssal, kakukkfűvel, majoránnával fűszerezzük,

belerakjuk a hússzeleteket, fűszerpaprikával megszórjuk és puhára pároljuk.

  Közben a fejtett babot kevés sós vízben majdnem puhára főzzük. A császárhúst kevés olajban megsütjük, hozzátesszük a leszűrt babot, zöldpaprikát, az ízesített hagymás, fokhagymás, paradicsomos keveréket, zsírjára pirítjuk, végül petrezselyemzölddel megszórjuk.

  A hússzeleteket ezzel fűszeres keverékkel megrakva, ízlés szerinti körettel tálaljuk.

 

Csülkös-káposztás bableves

 

Hozzávalók:

 

*      30 dkg füstölt csülökhús,

*      10 dkg sárgarépa,

*      10 dkg petrezselyemgyökér,

*      5 dkg zöldpaprika,

*      5 dkg paradicsom,

*      12 dkg szárazbab,

*      12 dkg savanyú káposzta,

*      1 fej vöröshagyma,

*      1 gerezd fokhagyma,

*      1 babérlevél,

*      2 evőkanál olaj,

*      2 dl tejföl,

*      3 dkg liszt, só, köménymag, fűszer-paprika.

 

  A babot előző este beáztatjuk, a zöldséget megtisztítjuk, kockákra vágjuk. A savanyú káposztát ízlés szerint átmossuk, a vöröshagymát finomra, a csülköt kockákra, a zöldpaprikát, paradicsomot kisebb darabokra vágjuk, a fokhagymát zúzzuk.  A babot, csülökhúst fűszerezett vízben feltesszük főni, később belerakjuk a zöldségeket, savanyú káposztát, fél fövésben a paradicsomot, zöldpaprikát. Amikor megfőtt, hagymás, fokhagymás, fűszerpaprikával színezett, világos rántást készítünk, tejföllel elkeverjük, beleöntjük a levesbe, amelyet jól kiforralunk.

Jókai bableves

 

Hozzávalók:

75 dkg füstölt hús,

25 dkg szárazbab,

15 dkg füstölt kolbász,

15 dkg sárgarépa,

10 dkg pet­rezselyemgyökér,

2 dl tejföl,

5 dkg liszt,

5 dkg olaj vagy margarin,

2 babérlevél,

1 fej vöröshagyma,

ízlés szerint só, pirospaprika, citrom­lé vagy ecet, esetleg fokhagyma;

levesbetét­ként csipetke vagy nokedli

 

A főzés előtti este a babot átválogatjuk, megmossuk és beáz­tatjuk. Másnap a füstölt húst annyi vízben tesszük fel főni, hogy éppen ellepje. Ha félig megpuhult; hozzáadjuk a beáztatott babot és a babérlevelet. Időközben megtisztítjuk, megmossuk, és karikákra vágjuk a sárgarépát és a petrezselyemgyökeret, felkarikázzuk a kol­bászt. Ha a bab is félig megpuhult, hozzátesszük a zöldsége­ket és a kolbászt, a levest a kívánt vízmennyiséggel, kiegészítjük, és készre főzzük. A megfőtt húst kiemeljük, lehetőség szerint kicsontozzuk, feldaraboljuk, majd visszatesszük a levesbe. Az olajon vagy margarinon a lisztbot világos rántást készí­tünk, hozzáadjuk a finomra vágott hagymát, esetleg fokhagy­mát, és néhány percig még tovább pirítjuk. A tűzről levéve hozzákeverjük a pirospaprikát, kevés hideg vízzel felengedjük, simára keverjük, és a leveshez öntjük. Hozzáadjuk a tejfölt, és felforraljuk. Amikor forr, hozzátesszük a csipetkét, vagy apró nokedlit szaggatunk bele. Ha a tészta megfőtt, a levest ízlés szerint savanyítjuk és utána sózzuk. Tálaláskor tejfölt adhatunk hozzá.

Káposztás paszuly.

25 dkg száraz paszuly,

só,

50 dkg savanyú káposzta,

1 közepes fej vöröshagyma,

1 púpozott evőkanál zsír,

2 evőkanál liszt,

pirospaprika,

2 dl tejföl.

 

  A száraz paszulyt egy éjszakán át vízbe áztatjuk, majd másnap annyi enyhén sós vízben, amennyi éppen ellepi, puhára főzzük.

  A savanyú káposztát, ha kell, kiöblítjük, kifacsarjuk és külön vízben ugyancsak megfőzzük. Ha mindkettő megpuhult, összekeverjük. A kis kockákra vágott vöröshagymát a zsíron megfuttatjuk, egy evőkanál lisztet megpirítunk rajta, pirospaprikával megszórjuk. Egy kevés hideg vízzel simára keverjük, és káposztás paszulyt berántjuk vele. A maradék lisztet a tejfölben simára keverjük, az ételbe habarjuk. Még egyszer felforraljuk, majd tálaljuk.

  A káposztás paszulyt, aki csak teheti, füstölt hússal vagy kolbásszal készíti. Először a füstölt húst főzzük meg, majd a főzővizében puhítjuk meg a babot.

Sólet füstölt csülökkel

Hozzávalók:

1db füstölt csülök,

500g marhalábszár,

1db füstölt libacomb,

500g tarkabab,

0,5dl olaj,

40g vöröshagyma,

10g fűszerpaprika,

20g liszt,

4db tojás.

 

A babot egy éjszakán át hideg vízben áztatjuk, az olajon megpirítjuk a finomra vágott hagymát, majd a tűzről levéve meghintjük a fűszerpaprikával, aztán hozzáadjuk a babot, a darabokra vágott libacombot, a füstölt csülköt és a marhalábszárt. Vízzel felöntjük, tetejére evőkanálnyi lisztet szórunk, ezt simára elkeverjük, majd a fazekat lefedve a sütőbe tesszük és 3-4 órán át sütjük. Közben a levét kevés vízzel pótoljuk.

Amikor majdnem kész, beletesszük a 4db jól megmosott tojást héjastól, és 10 percig főzzük. Tálalás előtt kivesszük a tojásokat, megtisztítjuk, félbevágjuk és a sólet tetejére rakjuk.

Savanyú káposztás bableves

Hozzávalók:

35 dkg sertéshús

25 dkg füstölt tarja

30 dkg bab

35-40 dkg savanyú káposzta

olaj,

vöröshagyma,

vegyes zöldségek,

pirospaprika,

bors, kevés erős paprika

kb.3-4 liter víz

A húsokból pörköltet készítünk ( sertés hús, tarja, vöröshagyma, olaj fűszerek)
Ha félig megfőtt a beáztatott ( vagy félig külön megfőtt) babot és a zöldségeket
hozzáadjuk és felöntjük melegvízzel. Majd ha majdnem megfőtt hozzáadjuk a savanyú káposztát is. Ha megfőtt híg rántással sűrítjük és tejfölt adunk hozzá.
 

 

Sólet füstölt tarjával cserépedényben.

 

Hozzávalók:

60-70 dkg nyers füstölt tarja (vagy sonka),

40 dkg nagy szemű bab,

1nagy fej vöröshagyma,

10 dkg árpagyöngy,

4 tojás,

2 evőkanál zsír,

2gerezd fokhagyma,

1 teáskanál pirospaprika,

törött fekete bors ízlés szerint

 

 Elkészítés:

sóletet legjobb cseréptálban (római tálban) elkészíteni. Az előző nap beáztatott babot és árpagyöngyöt levétől leszűrjük, belekeverjük a megtisztított és finomra vagdalt vöröshagymát, a szétzúzott fokhagymát, és az egészet beleöntjük az előzőleg fél órára beáztatott cserépedénybe. A babban kis fészket mélyítünk, és belefektetjük az előző nap beáztatott nyers füstölt húst, köré rakjuk a megmosott, letörölgetett nyers tojásokat. Megszórjuk a pirospaprikával, a törött
borssal, ráöntjük a felolvasztott zsírt és annyi vizet, hogy az egészet ellepje. A cseréptálat lefedjük, és hideg sütőbe tesszük. 15 percig takaréklángon, további 20 percig a takaréklángnál valamivel erősebb lángon, majd 3 órán keresztül közepes lángon sütjük. Ezután kivesszük a sütőből, és a fedelét levéve, villával óvatosan felkeverjük. A tojásokat a sóletból kivéve meghámozzuk és félbevágjuk. A füstölt húst felszeleteljük. (Nagyon éles késsel, a hús rostjaira merőlegesen.)
Tálaláskor a bab tetejére fektetjük a sonkaszeleteket és a félbevágott tojásokat. (Ha nem cserépedényben készítjük, akkor vastag falú vaslábas
vagy fazék alkalmas a sólet sütésére. Ilyenkor a sütőt elő kell melegíteni. A babon lévő víz legalább kétujjnyival több legyen, mint a bab. A fazék tetejét ne saját fedőjével, hanem alufóliával fedjük le!)

Tárkonyos, csülkös bableves

Hozzávalók:

250 g szárazbab,

1 kisebb füstölt csülök,

80 g sárgarépa és fehérrépa,

200 g vöröshagyma,

80 g fokhagyma,

babérlevél, őrölt bors, só,

1 db paradicsom,

1 db zöldpaprika,

fél csomag zeller levél,

8 g tárkonylevél,

lila hagyma,

tejföl és pogácsa.

A szárazbabot előző este annyi hideg vízbe beáztatjuk, hogy jól ellepje. Másnap feltesszük főni egy nagy fazékba a füstölt csülökkel, és a fűszerekkel. Mikor félig megfőtt, beletesszük apróra szelve a zöldségeket, a vöröshagymát, a fokhagymát és készre főzzük. A legvégén tesszük bele a tárkonyt, amivel jól összeforraljuk. Mikor minden puhára főtt, rántást készítünk, sok-sok fokhagymával és ezzel a levest berántjuk, és készre forraljuk. Tálaláskor tejföllel ízesítjük, mellé lilahagymát, tárkonyecetet és burgonyás pogácsát kínálunk.  

 

Tárkonyos bableves füstölt csülökkel.

 

1 nagyobb füstölt csülök,

20 dkg száraz bab,

1 szál sárgarépa,

1 szál petrezselyemgyökér,

1 csokor petrezselyem zöldje,

1 csokor tárkony (vagy 1 evőkanál szárított tárkony),

1 dl tejföl,

1 teáskanál liszt,

1 evőkanál tárkonyecet,

1 gerezd fokhagyma,

1 evőkanál reszelt vöröshagyma,

kevés cukor.

 

  A csülköt alaposan megmossuk, az átválogatott száraz babbal együtt hideg vízbe áztatjuk. Másnap a csülköt friss vízben olyan puhára főzzük, hogy a csontja kicsússzon belőle. Levéből kivéve kicsontozzuk és feldaraboljuk. A csülök főzőlevét finom szűrőn átszűrjük, majd a babot beletéve, kuktában puhára főzzük. A levet annyi vízzel egészítjük ki, hogy legalább másfél liter legyen.(Aki nagyon szereti a csülkös bablevest, de gyomor- vagy epebetegsége nem ehet belőle, szánjon rá 15 perccel többet, és a beáztatott babszemekről szedje le az emészthetetlen héjat. Ha a bab felázik, egy mozdulattal le lehet szedni a héját, és anélkül már könnyen emészthető.) amikor a bab majdnem puha, hozzáadjuk a hasábokra vágott zöldséget, a reszelt vöröshagymát, a zúzott fokhagymát, és még 10 percig főzzük. A lisztet simára keverjük a tejföllel, az apróra metélt petrezselyemmel és tárkonnyal, belekeverjük a tárkonyecetet, és behabarjuk vele a forrásban lévő levest. Beletesszük a darabokra vágott csülökhúst, felforraljuk, kevés cukorral ízesítjük és tálaljuk. Tehetünk bele csipetkét is.